משחק בחול

הזנת חול כמטאפורה לעלילות מפרץ חיפה

הזרמת חול בחוף חיפהחול ממעמקים הוזרם לחוף הים בסיוע EDT.   צילומים רבים מהשנה האחרונה, מאותה הנקודה
המשחק הממשלתי בחול בחוף חוות המיכלים של תש"ן במפרץ חיפה כמטאפורה ומודל למשחק בזיהום האוויר והתעשייה באותו המפרץ. השעשוע הזה של הזרמת חול מקרקעית הים אל החוף מצליח מאד לפרק זמן קצר מאד. הים דורש את החול חזרה. הציבור משלם על העונג הזה שנבחרי הציבור מספרים עליו שהוא לרווחת התושבים.

הזרמת חול לעת ערב

הזרמת חול לחוף הים של חיפה. מדינת ישראל מזרימה והים לוקח בחזרה. הציבור משלם, אלא מה?  24.5.2017

משפריצים חול לחוף חיפה

הזרמת חול בחוף חיפה. חברת אי די טי באמצעות אניית המחפר שלה ממלאה את החוף בחול. הים כידוע לא כל כך משתף פעולה ולוקח את החול בחזרה, וכל המשחק הזה במימון הציבור ובפיקוח רשות ממשלתית. המשרד להגנת הסביבה. 18.5.2017                                         רצף צילומים מפיסת החוף הזו והשינויים המתחוללים בה בקישור הבא.

אופסס טעינו. למרות שהיו שחזו את הכשלון הזה מראש. החול זרם ומילא את רצועת החוף הצרה והציבור שילם עד הגרגיר האחרון. האחראים שמחו לבשר על סיום מוצלח של מילוי החול (דהיינו המשחק) אבל הטבע עשה את שלו ב undo גדול, הצעיד את המצב אחורנית, לקדמותו, ולא נותרו אלא תמונות לרוב וסרטוני וידאו (ראו הסרטון מטה, שסוקר את החוף במשך כשנה).

בתקבולת נרדפת הארכת הגסיסה של מיכל האמוניה המסוכן, על ידי הממשלה והמשך הפיתוח של התעשייה המזהמת במפרץ חיפה הם כמשחק וניסוי בבריאות התושבים. אולי יהייה בסדר ואם לא (וכבר לא) התשלום עלול להיות בחיים ובבריאות. התוצאות עלולות להיות הרות אסון ובסיומן ספק אם ישאר מי שיפיק סרט דוקומנטרי באורך מלא על הסיפור.

שלא תהייה כאן טעות. המשימה של מילוי החול הצליחה מאד ושיאה היה בסיום העבודות וכל הכבוד למבצעים החרוצים. לאחר מכן התרחשה התדרדרות גדולה ואיתני הטבע התפרעו כהרגלם ועשו שמות בפרוייקט המפואר. החורף הישראלי היה מתון השנה. שום סערה מיוחדת לא נרשמה. סתם חורף הספיק לכסח את כל המלאכה.
בפורטל תשתיות מופיע הציטוט הבא: רפי טטרקה, מנכ"ל חברת תש"ן "אנו שמחים להודיע לתושבי חיפה והקריות, כי אחרי עבודה רבה והשקעה כספית עצומה נפתח והורחב חוף חוות המיכלים עבור שימוש הציבור". ההתפארות הזו פורסמה בתחילת דצמבר 2016 בשעה שלא נותר אלא מעט מאד מהפרוייקט הזה. האם זו גם לקיחת אחריות של טטרקה? של תש"ן? אולי המשרד להגנת הסביבה? ההנחיות היו של המשרד להגנת הסביבה. מעניין כמה זה במספרים "השקעה כספית עצומה".

כתבה על העבודה למילוי 100,000 קוב חול ים נקי בחוף חוות המיכלים, באתר חי-פה.

וידאו שנראה היום הזוי: דחפור הודף חול ים אל החוף. מישהו באמת חשב שהים לא יקח את זה בחזרה?

בסתיו 2016 עסקו אניה, דחפורים ופועלים בהבאת חול ופיזורו בחוף חוות המיכלים שמדרום לקריית חיים. המאמץ המתועד התגלה כעבודת שוא: ביום שבו התפארו בסיום העבודות לא נותר מהן אלא מעט מאד. כמעט כלום. זכרונות.

הקו האדום

Red Line

כתבה על השינויים במאזן החולות באזור חיפה בבלוג חיפה פלוס 5.5.2017

כתבת טלוויזיה, ערוץ 10 על השינויים בחול במפרץ חיפה: 4.5.2017
בכתבה אמר סגן השר להגנת הסביבה ירון מזוז: "דאגנו, ואנחנו בשיתוף פעולה עם חנ"י דואגים להחזיר את החול ואת החוף לתושבים". הצילומים בעמוד זה מראים שהמאבק בחול הים חסר תוחלת. גם עולה ממון רב. הציבור משלם.

שלושה צבי ים מתים לגמרי סמוך לאותו החוף 29.3-3.4.2017

עתון 'הארץ' עסק בתמורות החול ועצמת הים בעדינות, בכתבה על חשיפת תשתיות החוף" – http://www.haaretz.co.il/news/science/.premium-1.3166138

תש"ן בונה גדר מפלצתית

ההזנה של חול בחוף חוות המיכלים בקרית חיים