הרצוג בסליק

במסגרת אירוע של "דרכנו" אירח מועדון 'הסליק' בחיפה את יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג – Isaac Herzog  לשיחה עם הציבור (בעיקר תומכי מפלגת העבודה והמחנ"צ).    ראו הוידאו בעניין הקנביס.
על שאלת מפרץ חיפה, המפעלים והזיהום השיב באופן כללי, לדוגמא: "אני מאמין בפיקוח, מאמין בשדרוג של האמצעים, של התשתיות ובוודאי בהוצאת המפעלים המזהמים מהאזור".
הרצוג בחיפהיו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה יצחק בוז'י הרצוג, במועדון 'הסליק' בחיפה 22/6/2017

עו"ד אליס גולדמן, גילה אדרעי, וגילה לבני זמיר לאחר הפגישה עם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ב"סליק" 22.6.2017

יצחק בוז'י הרצוג, במועדון "הסליק" בחיפה 22/6/2017

פורסם בקטגוריה אנרגיה | עם התגים , , | כתיבת תגובה

צילומים של יאיר גיל

האתר מתחדש ובקרוב יקבל מראה חדש ותכנים מעודכנים.

שנות השמונים

ארכיון ההדפסים של של יאיר גיל

קישור לחזית האתר במתכונתו הישנה

 

פורסם בקטגוריה אמנות, כללי | עם התגים , , | כתיבת תגובה

שלולית שחורה עם שוליים ירקרקים

בקצה רחוב חלוצי התעשייה בחיפה יש מוצא של צינור ניקוז, לכיוון הים. בדרך כלל הצינור אמור להעביר מי גשמים אך כאן יש משהו אחר לכאורה, מחוץ לעונת הגשמים (בכל זאת, יוני 17 כעת). בשבוע שעבר הצבע היה חום-חול, כזה, ובכל מקרה מסריח מאד.
שלולית שחורה
שולי השלולית ירקרקים משהו. ברקע האניה להזרמת חול של EDT. 14.6.2017, חיפה.
בשבוע שעבר המקום הסריח דומה אבל צבע הנוזל היה שונה:
שלולית זורמת לים מקצה רחוב התעשייה בחיפה
שפך נוזלי בקצה רחוב חלוצי התעשייה בחיפה לכיוון הים. הגנ"ס לא יודעים מאיפה זה. גם לא מה זה. הזרימה ממשיכה. ביום חמישי 8.6.2017 צפו בשלולית הזו סגן השר להגנת הסביבה ובעלי תפקידים סביב שהיו בסיור עם פעילים סביבתיים במפרץ חיפה. אחרי שבוע השלולית יותר מבוססת והצבע שלה חד משמעי שחור, ראו מעלה. למעשה הנוזל הזה מגיע לים ומעשיר אותו. תושבי קריית חיים והסביבה רוחצים בזה בריכוז נמוך. לא כיף.

 

 

פורסם בקטגוריה כללי | עם התגים , , | כתיבת תגובה

סיור לפעילי הגנת הסביבה

שייט בקישון במסגרת סיור לפעילי הגנת הסביבה מקבוצות שונות, מטעם המשרד להגנת הסביבה.

פעילי הסביבה של מפרץ חיפה השתתפו ב 8.6.2017 בסיור מודרך של המשרד להגנת הסביבה. השתתפו נציגים של מגמה ירוקה, סביבתית, צלול, חל"ט, וועד קרית חיים והקואליציה לבריאות הציבור, ביחד עם חברת מועצת העיר חיפה שרית  גולן-שטיינברג הממונה על איכות הסביבה בעירייה. כמו כן השתתפו עתונאים מ"כאן", "דבר ראשון", "חי-פה", ודוקומנטריסט מערוץ 8.
רעיון הסיור היה יפה, וניסה לפתוח חלון למידע, אל חלק מהפרוייקטים המתנהלים במפרץ חיפה כמו הפרוייקט של שיקום נחל הקישון, או ביקור ראשון מסוגו של פעילי סביבה במפעל תש"ן, הלוא היא חוות מיכלי הדלק הגדולה, שגובלת מדרום לקריית חיים. חלק ממשתתפי הסיור גרים עשרות שנים בשכנות למתקן ומעולם לא חצו את הגדר אל חוות המיכלים. המחצית השניה של הסיור הוקדשה לפרוייקט מילוי החול של חוף חיפה/קריית חיים וברשות נחל הקישון משם יצאו כולם בשלוש סירות לשייט בנחל.
אני לגמרי לא מאושר ממה שראיתי. זה עניין של אמון שקשה לרכוש. פעם ביקרתי במרכז המבקרים של קבוצת בז"ן ויצאתי בתחושה שרב הנסתר על הנגלה. משום מה, גם כאן התחושה היתה דומה; וכי איזה ארגון ירצה להציג עצמו באור לא מוצלח, בעייתי? נקודת המוצא של כל תחנה בסיור היתה על רקע בעייה: "שיקום הקישון" הוא עקב זיהום נורא של הקישון, והפארק המוקם לגדותיו, עם הנפתול, יוכל להיות יפהיפה על רקע ארובות ענק וריח מזוויע.  "מילוי החול" בחוף הים הוא תוצאה של "בריחת חול" שהיא תוצאה שנויה במחלוקת של פיתוח הנמל. השיח על "חוות המיכלים" נובע ממגוון סיבות שלא אכנס כאן לעומקן: המעבר ל"קרקעות הצפון" – כן, לא ומתי אם בכלל, עתיקות המיכלים והנסיון לשקמם, או לתחזק לפחות את חלקם, והשאלה כמה נוזלים דלפו לקרקע: ראש העיר חיפה יונה יהב בועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת 30.7.2014: "יושבים שם אנשים שלא התביישו 300,000 טון להטביע בחולות קריית-חיים – 300,000 טון – ואני הייתי צריך לגלות את זה". לשאלתי במסגרת הסיור, השיב מ"מ מנכ"ל תש"ן, שמעון אזולאי בהכחשה גורפת לדליפה מסוג זה. המסקנה שלי היא שיש קושי להאמין לשחקנים השונים במפרץ. כולל לשחקן אקטיביסט המדיה שלפניכם.
נראה לי שהיה בסיורנו סוג של "חיבוק דוב" שקל להתחמם בתחושות טובות ממנו, להישבות בקסמו עד מעיכה שלא אירעה: באתרי הביקור היו מצגות יפות, והדוברים הפליאו בדברי הסבר על עבודתם, על האופי המסובך של הפרוייקטים שהם ממונים עליהם, על פתרונות של בעיות ועל ההצלחה של כל אחד. הפעילים לא קנו את זה.

סיור לפעילי הגנת הסביבה בפרוייקט שיקום נחל הקישון

 ההיענות לצילומים עם סגן השר בכל אתר היתה חביבה וכאילו מתבקשת, אבל טשטשה את הגבולות: על פי התנהלות המשרד הוא לא ממש בצד הנכון, הוא חלק מהרגולציה הבעייתית, למרות שהוא תושב האזור ולפי תחקירי ערוץ עשר יש לו זמן והוא לא ממש עסוק. כתבה על יומנו חשף תומר אביטל ב"הצינור". אין די ברצון טוב; סמכויותיו מוגבלות במשרד שתקציבו מזערי. ברור שהצלחתו תהייה לרווחת כולנו. המקומון כלבו פרסם שמזוז שוקל להתמודד על ראשות העיר חיפה בבחירות 2018.

סיור בנחל הקישון
על הגה הסירה בנחל הקישון, סגן השר להגנת הסביבה ירון מזוז, שליווה את הסיור מתחילתו ועד סופו. קשה לבדוק נתונים במהלך שייט. אפשר לכייף במגבלות: לא לגעת במים, להזהר משפריצים, להיזהר מגדות הנחל שלא עברו ניקוי, לנשום בזהירות. אחת הסירות כמעט התהפכה כשעברה בטעות מעל לצינור הגדול להזרמת הבוצה. 'צלול' התייחסו לניקוי שלא הושלם בקישון בדף מיוחד עם נתונים רבים: הנחל רחוק מלהיות נקי, כתבו בכותרת.
על הריין כמו על הדנובה, סירה זו סירה גם בנהר הקישון. כשמהירות השיוט מבדרת את השיער והרוח מכה בפנים אפשר לחשוב שנמצאים באיזה פסטורליה בחו"ל אבל הפעילים המקומיים לא מתבלבלים בשאלה אם אפשר לסמוך על הרגולטור.
סיור לפעילי הגנת הסביבה בנחל הקישון:  היה כיף.

בסוג של יום טיול כזה, יש סכנה של הזדהות יתר עם המארגנים שלכאורה יצאו ממסלולם בכדי להראות את שחפצה נפשם. הדוברים היו רהוטים המצגות היו נאות וסרטוני התדמית העבירו את המסרים יפה. הראו שהכיוון טוב, אפילו נהדר, וכן, יש כמה קשיים שמתגברים עליהם, או שאולי אפשר לדון בהם, אם יש לכם הפעילים איזה רעיון נשמח לשמוע. ד"ר יובל ארבל מצלול כתב לאחר הסיור בפייסבוקו בצורה ממצה:  "לא נקבל כל תחליף לדוחות מעבדה מאומתים ודוחות יועצים בלתי תלויים במשרד ולהגנ"ס ובמפעלים".

ישיבה ברשות נחל הקישון עם סגן השר מזוז והפעילים הסביבתיים

הסיור כלל כניסה לחוות המיכלים של תש"ן באוטובוס מיוחד. אכן נכנסנו, חלפנו בקו ישר מהכניסה לצד השני של המתחם, הישר לאולם הרצאות. יצאנו משם לאחר הרצאה, שיחה קצרה, שתיה ומטעמים, אל האוטובוס, הישר לתחנתנו הבאה. לא קיבלנו רשות לצלם בחוות המיכלים, ולא הסתובבנו במקום, כך שלא הייתה משמעות אמיתית לכניסה הראשונה בהסטוריה של פעילי סביבה למתחם. יש לך סיבות בטחוניות ואסור לחשוף פה נקודות תורפה. כנראה ש-Google Earth לא יודע הכל.  מהתרשמותי מחלון האוטובוס שנעצר לרגע בכניסה למתחם, אני יכול לציין שהמראה שבקצה המוט של הש.ג האימתני, זו שמסתכלים אתה מתחת למכוניות, שבורה. כמה סימלי.
סיור לפעילי הגנת הסביבה באיזור פרוייקט שיקום נחל הקישון: בתמונה, סגן השר להגנת הסביבה ירון מזוז בראיון לסמר עודה מאתר חי-פה, שם תוכלו לקרוא ולשמוע יותר פרטים על תכני הסיור.

סיור בפרוייקט שיקום הקישון עם פעילי הגנת הסביבה. עולים לנקודת תצפית.

חוף חיפה מוזן בחול ממעמקים באמצעות אניה. דחפור די סיקס מפזר את החול יפה על החוף. בשנה שעברה, הוזרמו 100000 קוב של חול אל החוף והים החזיר את המצב לקדמותו תוך חודש. *   כעבור שבוע על שפת השלולית המקומית. 

במהלך הסיור היתה אפשרות לשאול שאלות, אבל רק קצת, עקב לחץ זמן. "את כל השאלות תעבירו בצורה מסודרת ותקבלו תשובות" הבטיח שלמה כץ, מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה. כנראה שהתשובות יינתנו בכינוס מיוחד שיתקיים בהמשך, בעתיד. כמובן שבתשובות מסודרות חסר אלמנט ההפתעה; כידוע, התגובה של הנשאל היא חלק מהתשובה, בונה את אמינותה וגם מערערת אותה. זה יהיה חסר. תשובות שניתנות בחלוף זמן עוברות בקרה, עלולות להסתיר יותר מלגלות, וכפופות לאינטרסים של בעלי תפקידים.מפרץ חיפה - סיור שטחסיור הגנ"ס לפעילים סביבתיים נתקל גם באניה מעשנת מול נמל חיפה. פליטה קצרה כזו, שחורה ועגלגלה. מותר לזהם את מימי החופים של ישראל בעשן מפני שישראל לא חתומה על אמנת מרפול שיכולה למנוע מצבים כאלה. בכל מקרה, כדאי לדווח על פליטות מזהמות. דיווח ל"סביבתית" הוא אפשרות נוחה לכך.

קורמורן מצתייבש

קורמורן בקישון, מתייבש בשמש. עם נוצות רטובות לא יוכל לעוף כמו שצריך.
נחל הקישון עדיין בעייתי,8.6.2017, לסיכום אופטימי של סיור חשוב.  (המשך יבוא)

עתונאים ודוקומנטריסטים בסיורעתונאים ודוקומנטריסטים ויחס"ץ חברו לסיור במפרץ חיפה עם סגן השר.

קישור לכתבה של ארז רביב (דבר ראשון) על הסיור במפרץ

 

פורסם בקטגוריה אנרגיה, חול, קישון | עם התגים , , , | כתיבת תגובה

כתם כהה וארוך בחוף חיפה

בים כתם ארוך וכהה. מה זה?

תצפית על הים מקצה רחוב חלוצי התעשייה בחיפה. כתם כהה בים.  הגיע בעל תפקיד בהגנ"ס ואמר שהכתם לא נסחף לחוף. כלומר לא חומר דלקי. כנראה אצות. הוא דיווח לממוניו וסיפר לי שעם החול שהוזרם לחוף השתנה המאזן; הגיעה צמחיית מעמקים וכנראה שנוח לה כאן במים יחסית רדודים, עם יותר אור שמש וטמפרטורת מים גבוהה יותר, אז היא צומחת. ככה זה כשמתערבים בטבע.

מבדיקה שצלול ערכו מול המשרד להגנת הסביבה, נמסר כי מדובר בפריחה עונתית של ציאנובקטריות או כחוליות ולא מדובר בזיהום.
כתם כהה - אולי אצות?

חוף חיפה – הזרמת חול מעמקים וכתם כהה בים. באותו האזור שפכים מוזרמים לים:

נראה כמו סוג של בוצה. נוזלים מוזרמים לים. בים כתם ארוך וכהה. היש קשר בין השניים? הגנ"ס אומרים שהכתם הכהה זה אצות או משהו מהמשפחה הצומחת. לא זיהום.שפכים בחוף חיפהשפכים, או לפחות נקז מסריח בקצה רחוב חלוצי התעשייה, מוזרמים בתעלה ארעית הישר לים. בים כתם ארוך וכהה. היש קשר בין השניים? הגנ"ס אומרים שהכתם הכהה זה אצות. הריח במקום נוראי.
עבר שבוע והשלולית שבקצה הצינור התפתחה והפכה לשחורה משחור. 14.6.2017 הסרחון בעינו.

 

 

 

 

פורסם בקטגוריה כללי | עם התגים , , , | כתיבת תגובה

תרבות נכרית בירושלים

שרת התרבות מירי רגב יצאה כנגד מופעים בפסטיבל ישראל, שיש בהם "פגיעה בערכים הבסיסיים של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית" ואיימה לשלול תקציב מהפסטיבל. למה רק מהפסטיבל?

יש והיו במוזיאון ישראל מוצגים, יצירות אמנות, שגם הן אינן מתיישבות עם הסטנדרט החדש שהכתיבה. למשל העבודה הזו של סאם טיילר ווד, שמציגה את גרסתה ל"הסעודה האחרונה" בה כיכב ישוע הנוצרי. גם סיפור נכרי, גם עירום והכל במוזיאון ישראל. לא נשכח שהנוצרים רצחו בבני עמנו יותר מכל דת אחרת. מדוע עלינו להתייחס אליהם בכלל ועוד במוזיאון ישראל בירושלים?

מוזיאון ישראל עם ישוע הנוצרי

Art work in the back: Sam Tayler Wood, Wrecked 1996 @ Jerusalm Museum

צילום הרקע הוא של סאם טיילר ווד, שם היצירה Wrecked  מתוך תערוכה על ישוע הנוצרי שהתקיימה במוזיאון ישראל בעשור הראשון של המאה העשרים ואחת.

השרה רגב בפתיחת פסטיבל ישראל – הקהל הפנה אליה את גבו

 

פורסם בקטגוריה אמנות | עם התגים , , , | כתיבת תגובה

משמרת ירוקה סמוך לבית שר האוצר כחלון

לקראת ישיבת המועצה הארצית לתכנון ובנייה שתתכנס ב 6.6.2017 בירושלים על מנת להכריע בגורל אזור מפרץ חיפה והתעשייה המזהמת, שכנראה תגדל בשנים הקרובות. התביעה המרכזית של משמרת המחאה שארגנו הירוקים של חיפה היא שלא לאפשר את הרחבת התעשייה המזהמת במפרץ חיפה.

לא להרחבת התעשייה המזהמת

הירוקים של חיפה במשמרת מחאה מול הבית של שר האוצר משה כחלון  2.6.2017

פורסם בקטגוריה אוויר, הפגנה | עם התגים , , , | כתיבת תגובה

משמרת מחאה עם שחר

מול בית יד לבנים הסמוך לבית שר האוצר בחיפה, התקיימה הבוקר 1.6.2017 משמרת מחאה של מגמה ירוקה. זו הייתה המשמרת המוקדמת ביותר שחוויתי. השר נותר בביתו אבל המשטרה סיירה ואיש בטחון חביב אסף שמות, מספרי תעודות זהות וכתובות מגורים ורשם את הכל. שאלתי והוא אמר שכנראה יזרקו את הנייר תוך יומיים. אשרי המאמין.

יש סיכוי שהמסר על 'התעשייה המזהמת סכנה' עבר, אבל מחר בבוקר יהייה שם אותו הדבר וכך בימים הקרובים. כל זאת בכדי ששר האוצר יפעיל את השפעתו במועצה הארצית לתכנון ובנייה שתתכנס ב 6.6.2017 בירושלים וההחלטות שיתקבלו שם יהיו לטובת איכות החיים הטובה של תושבי חיפה והמפרץ.

שש בבוקר מול מאבטחי שר האוצר

משמרת מחאה מוקדמת. שש בבקר לא הרחק מבית שר האוצר משה כחלון בחיפה

פורסם בקטגוריה הפגנה | עם התגים , , , | כתיבת תגובה

שתי מדינות תקווה אחת

אבי בוסקילה על הבמה

אבי בוסקילה, מנכ"ל שלום עכשיו בעצרת שלום בתל אביב. דבריו כאן

במוצ"ש ה-27.5.2017, התקיימה בכיכר רבין עצרת של תנועת "שלום עכשיו" תחת הכותרת "שתי מדינות תקווה אחת". נאמו אלוף מיל ניר תיבון, ראש האופוזיציה ח"כ יצחק 'בוז'י' הרצוג, ראש הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, נשיאת הקרן החדשה לישראל עו"ד טליה ששון ואחרים.
אחינועם ניניאחינועם ניני בעצרת 'שלום עכשיו ' בתל אביב 27.5.2017, לאחרונה בוטלה הופעה שלה בארה"ב עקב איומים.

למרגלות הבמה שוטט ח"כ אורן חזן. אחינועם ניני הזמינה אותו לעשות שלום אבל הוא פירש את זה כהזמנה להכנס למתחם הבימה. מלווה בשוטרים הגיע לכניסה אך מזכ"ל שלום עכשיו אבי בוסקילה לא איפשר לו להכנס. לא הייתה היכרות מוקדמת ביניהם ואורן נראה מעט מופתע, שהמנכ"ל בכבודו נמצא בשער ומונע את כניסתו. "לפחות תגידו לה שנעניתי להזמנתה" ביקש חזן.

אורן חזן שלום עכשיו

ח"כ אורן חזן מנסה להכנס למתחם בימת עצרת 'שלום עכשיו' שהתקיימה בתל אביב 27.5.2017

לצילומים נוספים מטעם המארגנים

פורסם בקטגוריה הפגנה, תל אביב | עם התגים , , , | כתיבת תגובה

סוללים קדימה

סלילת דרך עילית מעל לחומה המערבית של תש"ן. היסודות של חלק מהחומה נחשפו בשנה שעברה על ידי גלי הים. במבצע אדיר מימדים כוסו היסודות האלה באופן מלאכותי בחול, אך זה נסחף לים, והיסודות שבו ונחשפו ביתר שאת.  את צידה המזרחי של החומה מילאו בעפר וסלעים ועתה אספלט מצפה חלקים מהמילוי.
חומת תש"ן וזיפות

סוללים דרך לאורך חומת ההפרדה שבין חוות המיכלים של תש"ן לבין שפת הים
אותה פיסת חוף שהחול שלה נעלם, הוזרם בחזרה ושוב נעלם מספקת שלל דימויים

פורסם בקטגוריה כללי | עם התגים , , | כתיבת תגובה